Ostania aktualizacja postu : 26 września 2023
Przewodnik turystyczny to wspaniały zawód, który może przynieść wiele satysfakcji. Jednocześnie jest bardzo wymagającym i odpowiedzialnym zajęciem. W końcu, przewodnik musi dysponować rozległą wiedzą, a także dbać o bezpieczeństwo uczestników wycieczki. Kto może zostać przewodnikiem i jak rozpocząć karierę w tym zawodzie?
Przewodnik turystyczny – definicja
Praca przewodnika turystycznego może kojarzyć się przede wszystkim z muzeami i zabytkami czy też zagranicznymi wycieczkami. Zawód ten posiada jednak znacznie szerszą definicję. Przewodnik turystyczny zajmuje się bowiem oprowadzaniem zwiedzających, zapoznawaniem ich z danym miejscem, udzielaniem informacji, opieką nad turystami oraz przygotowywaniem planu wycieczki. Dotyczy to zaś zarówno miejsc rozległych (przewodnik turystyczny po całym kraju lub regionie), plenerów (przewodnik po parku krajobrazowym), miast (przewodnik miejski) czy konkretnych miejsc (przewodnik po muzeum lub zabytku). Jak więc zostać takim przewodnikiem? Droga do zdobycia zawodu przewodnika turystycznego w każdej z tych sytuacji może wyglądać nieco inaczej. Wszystko zależy także od tego, czy pragnie się działać na własną rękę (np. prowadząc działalność gospodarczą), czy też zatrudnić w biurze turystycznym lub muzeum.
Warunki, jakie musi spełniać przewodnik
Osoba, która pragnie zostać przewodnikiem turystycznym powinna charakteryzować się rozległą wiedzą historyczną i ogólną (dotyczącą nie tylko danego miejsca), umiejętnościami komunikacyjnymi i logistycznymi, miłym usposobieniem, sympatią do ludzi oraz ciekawością świata. Same chęci jednak nie wystarczą, żeby osiągnąć sukces w tym zawodzie. Niezbędne będzie też odpowiednie wykształcenie oraz umiejętności. Warto też wiedzieć, że do końca 2013 roku, aby móc wykonywać zawód przewodnika, konieczne było zdobycie uprawnień, wydawanych przez marszałka danego województwa (zgodnego z miejscem zamieszkania). Obecnie, takie uprawnienia są wymagane tylko w przypadku przewodników górskich. W pozostałych przypadkach, osoba która chce zostać przewodnikiem musi tylko:
- być pełnoletnia
- niekarana
- posiadać wykształcenie średnie lub branżowe (matura nie jest konieczna).
Wspomniana wyżej deregulacja zawodu przewodnika turystycznego spowodowała, że oprowadzanie turystów nie wiążę się już z koniecznością zdawania egzaminów lub kończenia specjalistycznych kursów.
Jak zostać przewodnikiem – od czego zacząć?
Zawód przewodnika turystycznego jest zazwyczaj wybierany przez miłośników historii i przyrody, osoby ciekawe świata oraz uwielbiające kontakt z innymi ludźmi. Do jego wykonywania nie jest konieczne posiadanie wykształcenia wyższego, jednak czasami może być ono pomocne. Szczególnie w takich sytuacjach jak:
- przewodnik po miejscach pamięci historycznej – ukończenie kierunków związanych z historią lub filozofią
- przewodnik zagraniczny – studia filologiczne (np. przewodnik po Włoszech – romanistyka)
- przewodnik po parku krajobrazowym – studia przyrodnicze.
Nie są to oczywiście warunki konieczne, jednak mogą one nieco ułatwić pierwsze kroki w zawodzie, a także będą stanowiły już pewną bazę wiedzy. Po ukończeniu wybranej szkoły lub uczelni wyższej, osoba pragnąca zostać przewodnikiem może udać się na specjalistyczny kurs. Są one zazwyczaj organizowane przez organizacje turystyczne, szkoły policealne oraz biura turystyczne. Nie istnieje jeden, określony program kursu na przewodnika, jednak najczęściej są tam poruszane zagadnienia z zakresu wiedzy ogólnej, umiejętności komunikacyjnych i przewodnickich oraz wiedzy dotyczącej danego miejsca (jeśli jest to kurs dedykowany przewodnictwu po określonym miejscu). Kursy składają się z części teoretycznej i praktycznej oraz są odpłatne. Ukończenie kursu może być wymagane przez pracodawcę, a także będzie stanowiło ważną informację dla potencjalnych klientów w przypadku osób decydujących się na prowadzenie działalności gospodarczej.
Przewodnik górski – wymagane szkolenia
Zostanie licencjonowanym przewodnikiem górskim wiąże się z obowiązkiem zdobycia odpowiednich uprawnień. Istotne jest tu też, że licencję otrzymuje się na przewodnictwo po określonym obszarze górskim. Wymagania jakie należy w związku z tym spełnić to:
- wiek powyżej 18 lat
- niekaralność
- stan zdrowia pozwalający na wykonywanie zawodu
- posiadać wykształcenie średnie
- odbyć szkolenie teoretyczne oraz praktyczne
- zdać egzamin państwowy.
Klasy przewodnickie, są ponadto podzielone na trzy szczeble, a każdy z nich oznacza szerszy zakres uprawnień przewodnika.
Ścieżka kariery przewodnika – jak wygląda?
Pierwsze kroki w celu zdobycia zawodu przewodnika turystycznego najlepiej przedsięwziąć już na etapie szkoły średniej, wybierając kierunek powiązany z turystyką. Jeśli jest już na to za późno, najlepiej udać się do organizacji turystycznej lub poszukać na własną rękę odpowiedniego kursu doszkalającego. Co później? Wszystko zależy od rodzaju pracy, jaką zamierza się podjąć. A dokładniej:
- spróbować nawiązać współpracę z biurem podróży
- poszukać pracy w muzeum, miejscu zabytkowym
- założyć działalność gospodarczą, rozpocząć działania marketingowe mające na celu jest reklamę.
Ścieżka kariery przewodnika zależy od predyspozycji, umiejętności oraz celów danej osoby. Nie istnieją tu żadne ograniczenia, a przewodnik może zarówno założyć jednoosobową działalność gospodarczą, jak i spółkę (akcyjną, komandytową, akcyjno-komandytową, jawną, z ograniczoną odpowiedzialnością) – wszystko wedle własnych upodobań i planów.