SOA.edu.pl Nieruchomości Profesjonalna sprzedaż mieszkania – wskazówki

Profesjonalna sprzedaż mieszkania – wskazówki

Profesjonalna sprzedaż mieszkania – wskazówki

Ostania aktualizacja postu : 17 listopada 2023

Profesjonalna sprzedaż mieszkania – wskazówki – poruszanie się na rynku nieruchomości nie jest łatwe i to niezależnie od tego, czy jesteśmy sprzedawcami czy kupcami. Na ceny mieszkań wpływa wiele czynników, zaczynając od tych, na które mamy wpływ, jak stan techniczny lokalu, aż po czynniki zupełnie od nas niezależne, takie jak demografia, rozwój danej dzielnicy czy miasta oraz ilość podobnych mieszkań na rynku.

Jeśli nie potrafimy dobrze ocenić tych wszystkich zmiennych, możemy sporo stracić. Nie wspominając już o klientach, którzy mogą wykorzystać kruczki prawne i doprowadzić do zmniejszenia wartości kupowanego mieszkania. Jak sobie z tym wszystkim poradzić? O tym w poniższym artykule.

O czym pamiętać podczas podpisywania umowy?

Profesjonalna sprzedaż mieszkania – wskazówki

Profesjonalna sprzedaż mieszkania – wskazówki

Niektórym osobom wydaje się, że samo sporządzenie umowy na piśmie wystarczy, aby odpowiednio się zabezpieczyć. Nie jest to prawda. Aby jakakolwiek umowa przedwstępna miała moc prawną, należy ją sporządzić w formie aktu notarialnego. W tym miejscu warto odnotować, że jeśli sprzedajemy mieszkanie i jesteśmy w formalnym związku małżeńskim, również nasz współmałżonek powinien umowę podpisać lub wydać pisemną zgodę na podpis tylko jednego małżonka (zgoda wydawana przez notariusza). Podobnie zrobić musi również kupujący mieszkanie, jeśli pozostaje w formalnym związku. Jeśli o tym zapomnimy to czas dopełnienia transakcji może się wydłużyć, a to nie jest korzystne dla żadnej ze stron.

Sprzedaż mieszkania na rynku wtórnym dzięki nieruchomosci.sytek.pl/property-feature/mieszkania-w-kamienicach/ zdejmuje z nas obowiązek podpisywania umowy przedwstępnej, ale pomimo tego powinniśmy taką sporządzić. W tego typu umowie zawarte są podstawowe informacje sprzedażowe, warunki oraz termin podpisania właściwej umowy. Jest to dla nas dodatkowe zabezpieczenie i nie powinniśmy z niego
rezygnować.

Natomiast, gdy przystępujemy do podpisania umowy końcowej, to najważniejsze jest, aby znalazło się tam postanowienie o tym, że kupujący poddaje się egzekucji zapłaty ceny sprzedażowej lokalu wprost z tego dokumentu. Jest to bardzo ważny warunek, który w przypadku próby oszustwa czy nieopłacenia zakupionego mieszkania, pozwoli na szybszą drogę w postępowaniu sądowym.

Zaliczka a zadatek

Uiszczenie przez kupującego zadatku bądź zaliczki zapewnia większe bezpieczeństwo transakcji. Warto jednak pamiętać, że jest spora różnica pomiędzy zaliczką a zadatkiem. Zaliczka to zapłata części ceny sprzedaży mieszkania i podlega ona zwrotowi w przypadku, gdy transakcja nie dojdzie do skutku i umowa przedwstępna zostanie rozwiązania. Natomiast zadatek stanowi gwarancję dopełnienia umowy. Dlatego też, jeśli sprzedaż nie dojdzie do skutku z winy kupującego, zadatek nie zostanie mu zwrócony. Jednak gdy umowa zostanie złamana z winy sprzedającego, będzie on musiał zwrócić zadatek w podwójnej wysokości.

Jeśli chcemy zwiększyć bezpieczeństwo transakcji, możemy poprosić o przekazanie pieniędzy w gotówce. Być może wydaje się to rozwiązaniem niewygodnym, ale pozwala nam na dopełnienie wszystkich formalności za jednym zamachem i nie musimy czekać na przelew bankowy, który może się okazać niepełny. Gdy przelew jest niepełny, powstaje nieprzyjemny problem, który może opóźnić kolejne etapy zawarcia umowy lub doprowadzić do jej zerwania. Kwestie związaną z formą wpłaty zaliczki czy zadatku możemy zaznaczyć w warunkach umowy przedwstępnej. Dzięki temu nie pojawią się niedomówienia pomiędzy stronami transakcji.

Kredyt na zakup mieszkania

Raczej rzadko się zdarza, aby kupujący miał możliwość zapłacić za mieszkanie z własnych środków, więc najczęstszym sposobem zapłaty jest kredyt. W takim przypadku nie mamy wielkich możliwości wpłynięcia na kształt wypłaty. Dlatego jak najwięcej informacji powinno się znaleźć w umowie przedwstępnej. To właśnie na jej podstawie bank wydaje decyzje o przyznaniu kredytu kupującemu. To jest nasze jedyne zabezpieczenie. Kredyty są niebezpieczne i często obłożone dodatkowymi warunkami, na które sprzedający nie ma wpływu. Jeśli kredytobiorca, aby otrzymać kredyt musi spełnić określone warunki dodatkowe (np. wykupienie innych usług bankowych) i ostatecznie ich nie dopełni, albo nie dopełni w określonym w umowie czasie, może się okazać, że bank wstrzyma wypłatę środków, a to może przekreślić całą transakcję. Powinniśmy o tym pamiętać.

Natomiast jeśli trafimy na kupującego, który ma możliwość zapłaty za mieszkanie ( https://www.nowe-mieszkania24.com.pl/ ) z własnych środków, najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie transakcji – przelewu bankowego – w obecności notariusza podczas podpisywania akty notarialnego. Możemy się również zastanowić nad skorzystaniem z rachunku powierniczego albo czeku potwierdzonego.

Zobacz koniecznie ceny nieruchomosci na Sardynia https://sardynianieruchomosci.pl/nieruchomosci-sardynia/

Rachunek powierniczy polega na tym, że kupujący wpłaca określone sumy na konto w banku, a po podpisaniu aktu notarialnego, bank wypłaca je sprzedającemu mieszkanie (podobnie działa depozyt notarialny). Natomiast czek potwierdzony to oświadczenie banku, według którego bank zobowiązuje się do zabezpieczenia na rachunku kupującego określonej kwoty. Oznacza to, że kupujący nie może wypłacić środków, a sprzedający może spokojnie zrealizować czek.

Nieruchomości Sardynia
Piazza San Nicola 5
07020 Loiri SS, Włochy
+48 517 417 659
www.sardynianieruchomosci.pl
Nieruchomości Sytek
ul. Wielka 21
61-755 Poznań
516 020 806
www.nieruchomosci.sytek.pl

Related Post

Nowe mieszkania

Nowe mieszkaniaNowe mieszkania

Ostania aktualizacja postu : 9 listopada 2023 Nowe mieszkania: Rynek nieruchomości od lat przyciąga uwagę zarówno inwestorów, jak i osób poszukujących nowego miejsca do życia. Jednym z najbardziej interesujących segmentów