Ostania aktualizacja postu : 5 marca 2024
Posiadanie własnego i przestrzennego domu to marzenie wielu z nas, chcąc je zrealizować jak najszybciej szukamy prostych i tanich rozwiązań, które umożliwią nam szybką wyprowadzkę z małego mieszkania w bloku. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się domy wykonane z drewna. Ku zaskoczeniu domy drewniane są nie tylko stylowe i nowoczesne, ale też i trwałe. Chcesz wiedzieć czy inwestowanie w dom z drewna się opłaca? Zastanawiasz się, jak wygląda budowa takiego domu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Domy drewniane – jakie są koszty budowy?
Kiedy mówimy o domach z drewna to w myślach najczęściej pojawia nam się obraz domków letniskowych. Oczywiście nie ma w tym nic złego, bowiem najwięcej produkuje się właśnie małych modeli domków z drewna, które są ozdobą działek. Moda zmienia się nieustannie, podobnie jest w kwestii nieruchomości, jeszcze do nie dawna każda z osób przymierzająca się do budowy domu decydowała się na wykonanie go w tradycyjnej technologii murowanej, dzisiaj natomiast hitem są domy drewniane i nie chodzi tutaj o budowle letniskowe, ale duże i przestrzenne domy całoroczne. Mianem domów całorocznych jak sama nazwa wskazuje określa się budynki przystosowane do zamieszkania przez cały rok, niezależnie od aury. Jeżeli chodzi o koszty budowy domu drewnianego to osoby zainteresowane z pewnością ucieszy fakt, że pod względem wysokości ceny inwestycja ta jest o wiele bardziej atrakcyjna niż budowa domu murowanego. Koszty związane zarówno z budową jak i wykończeniem są o zdecydowanie niższe co w dużej mierze przekłada się na budowę domów w technologii drewnianej.
Ile czasu trwa budowa domu z drewna?
Myślisz sobie, że skoro koszty budowy domu drewnianego https://konsbud.com/ są niskie to prace trwać będą w nieskończoność? Nic bardziej mylnego, krótki czas realizacji to kolejna z dużych zalet domów wykonanych z drewna. Prace budowlane budynków murowanych potrwać mogą nawet kilka lat, w przypadku obiektów drewnianych okres ten skraca się o kilkanaście miesięcy. Oczywiście duży wpływ na to mają m.in. powierzchnia całkowita domu oraz materiał użyty do jego budowy. Dla przykładu klasyczne domki letniskowe powstają na halach produkcyjnych, dlatego też przybliżony czas realizacji zamówienia na taki domek wynosi
zazwyczaj dwa-trzy miesiące. Miesiąc dłużej trwa budowa domu szkieletowego składającego się z prefabrykatów, czyli gotowych szkieletów, które również przygotowywane są na hali. Następnie gotowe elementy przewożone są na miejsce budowy, gdzie zostaną solidnie ze sobą połączone. Najdłużej, bo do sześciu-siedmiu miesięcy może potrwać konstrukcja wykonana z bali, proces budowania takiego domu jest nieco bardziej skomplikowany, niemniej jednak właściciele wprowadzą się znacznie szybciej niż miałoby to miejsce w przypadku tradycyjnego obiektu murowanego.
Budowa domu z drewna – krok po kroku
Zastanawiasz się, jak wygląda proces budowy drewnianego https://domyhbe.pl/pl/ etap po etapie? Mając w ręku gotowy projekt nowego domu należy poszukać profesjonalnej firmy, która zajmie się jego realizacją. Oczywiście przed rozpoczęciem budowy konieczne będzie również właściwe przygotowanie powierzchni, na której stanie obiekt. Zatem jako pierwszy krok rozpoczynający krótki proces budowy domu z drewna należy uznać przyszykowanie fundamentów, w końcu to one będą filarem całej budowli. Prace nad odpowiednim podstawą domu trwają zazwyczaj do dwóch tygodni, po tym czasie przychodzi pora na montaż ścian domu. Jeżeli do czynienia mamy z modelem szkieletowym to wówczas poszczególne moduły są ze sobą starannie łączone. To najważniejszy etap prac budowlanych, jeden niewielki błąd skutkować może późniejszymi problemami wynikającymi z powstałych wad konstrukcyjnych. Konstrukcja bez wad to konstrukcja stabilna oraz solidna a przede wszystkim trwała i bezpieczna. Sprawa wygląda podobnie w przypadku budowy domu z bali, tutaj również liczy się precyzja i dokładność ekipy budowlanej. Po ustawieniu ścian przychodzi czas na montowanie dachu, potem kolejno drzwi i okien. Następnym krokiem jest wykończenie wnętrza – rozstaw ścian działowych, ocieplanie budynku od wewnątrz, montaż instalacji elektrycznej oraz wodnokanalizacyjnej itp. Ostatnim etapem prac budowlanych są prace związane z aranżacją poszczególnych pomieszczeń, tutaj jednak wszystko zależy od indywidualnych upodobań oraz wymagań szczęśliwego właściciela domu drewnianego.
Decydując się na dom wykonany z drewna musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu i pielęgnacji powierzchni drewnianych. Drewno jest surowcem niezwykle mocnym i wytrzymałym, nie mniej jednak należy zadbać o jego dodatkową ochronę. Jak? To bardzo proste, wystarczy tylko systematycznie impregnować powierzchnie specjalnym preparatem, który wzmocni drewno a tym samym przedłuży jego trwałość.Jak widać proces budowy domu z drewna przebiega stosunkowo szybko i bez zbędnych komplikacji. Krótki czas realizacji oraz niskie kosztu budowy domu drewnianego są głównymi czynnikami, dla których decydujemy się na zastąpienie tradycyjnej technologii murowanej nowoczesną technologią drewnianą. Domy z naturalnego drewna są efektowne, komfortowe oraz energooszczędne przez co przyjazne też i środowisku.