Ostania aktualizacja postu : 8 listopada 2022
Domy opieki – jak rozmawiać z osobami starszymi i co może zagwarantować taki ośrodek? Z roku na rok domy opieki cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Coraz więcej seniorów nie radzi sobie samodzielnie i potrzebuje pomocy w codziennym życiu. Krewni osób starszych muszą zdecydować, czy mogą samodzielnie opiekować się osobami starszymi, czy też opieka w domu jest lepszym rozwiązaniem.
Odwrotnie, takie centrum może być dobrym wyborem i nie oznacza obniżenia jakości życia. Ma wiele zalet dla stanu psychicznego i zdrowia osób starszych. Ważne jest jednak, aby seniorzy trafiali do profesjonalnych placówek, które zatrudniają wykwalifikowaną kadrę.
Jak rozmawiać z seniorami o domach opieki?
Większość seniorów nie wyobraża sobie życia w takim ośrodku. Nowa sytuacja była dla nich bardzo trudna i wywołała spory strach i niepokój. Osoby starsze mają tendencję do myślenia o takich instytucjach inaczej, często niesłusznie. Mają czarne myśli, a nawet panikę. Nieznane otoczenie potrafi ich zaskoczyć, dlatego tak ważne jest, aby o domu seniora mówić spokojnie.
Domy opieki – jak rozmawiać z osobami starszymi i co może zagwarantować taki ośrodek?
Jeśli nasz ukochany strasznie boi się życia w domu opieki, nie możemy go zmusić do przekonania go, że jest to dla niego najlepsze rozwiązanie. Starsza osoba może tak nie myśleć i w końcu wyjdzie z domu i przeniesie się w inne miejsce pełne obcych mu osób. Warto spokojnie porozmawiać z seniorami o ich aktualnej sytuacji i wielu problemach, z którymi borykają się na co dzień. Przede wszystkim należy cierpliwie wsłuchiwać się w wszelkie obawy poprzedników. Przypominanie starszym osobom o przeszłych wydarzeniach jest również dobrym pomysłem ze względu na brak wykwalifikowanej opieki. Wtedy jest możliwe, że seniorzy rozważą jego sytuację i zastanowią się nad domem opieki. Być może dojdzie do wniosku, że w domu opieki w każdej chwili będzie mógł skorzystać z pomocy ratownika lub pielęgniarki
Wspólna wizyta w domu opieki
Jeśli osoba starsza nie wyobraża sobie życia w takim ośrodku i wierzy w wiele stereotypów na temat tych miejsc, najlepszym rozwiązaniem może być udanie się z nią do domu opieki. Zobaczy wtedy mieszkanie podopiecznego, dowie się o różnych zajęciach, z których będzie mógł skorzystać, i zrozumie atmosferę takiego ośrodka. Ważne jest, aby mieszkańcy byli zadowoleni, a personel uprzejmy i chętny do pomocy. Porównanie domów opieki do domów opieki jest opłacalne, jeśli z różnych powodów seniorzy nie mogą uczestniczyć w takich wizytach. Dzięki temu może sobie wyobrazić, jak wygląda całodniowy cykl. Czasami starsi dorośli odmawiają przeprowadzki do domów opieki, ponieważ obawiają się odrzucenia ze strony rodziny. Dlatego tak ważne jest, aby uspokoić bliskich, jak się czujesz. Dobrym pomysłem jest również zaplanowanie wizyty. Dłuższa wizyta to dobre rozwiązanie na początku przeprowadzki, dzięki czemu starszej osobie łatwiej zaadaptować się do zmian wprowadzanych w jej życiu. Należy również poruszyć temat, aby seniorzy w żadnych okolicznościach nie czuli się odrzuceni i niemile widziani. Jeśli nadal się boimy i nie wiemy, jak odwrócić rozmowę o domach opieki, pomoc psychologa może pomóc. Wskaże nam właściwy kierunek działania i udzieli wielu pomocnych wskazówek, jak postępować z seniorami.
Co powinien zapewnić dom opieki?
1. Doskonałe bezpieczeństwo
W coraz bardziej niezdrowej kondycji fizycznej i intelektualnej starszej osoby nie jest ona w stanie samodzielnie funkcjonować. Jest też bezpieczeństwo takiej osoby, wtedy dobrym rozwiązaniem jest dom opieki. Jeśli wybierzemy placówkę, która przyjmuje również osoby z chorobą onkologiczną, upośledzoną świadomością czy zespołem demencji, to musi mieć dla nich specjalny oddział intensywnej terapii. Bezpieczeństwo to dość szerokie pojęcie, ale powinno obejmować zarówno opiekę pielęgniarską, jak i medyczną. Budynki, w których mieszkają seniorzy, również muszą być dostosowane do ich potrzeb i możliwości. Profesjonalne domy opieki powinny być wyposażone w poręcze korytarzowe, duże windy, nosze i toalety dla osób niepełnosprawnych. Projekt wnętrza powinien być łatwy do zlokalizowania. Pomieszczenia wspólne powinny być monitorowane, a mieszkańcy powinni być wyposażeni w urządzenia sygnalizacyjne, aby w każdej chwili mogli wezwać pomoc.
2. Profesjonalna opieka 24/7
Co ważne, ośrodek zapewnia całodobową opiekę i usługi medyczne, a także możliwość zorganizowania pomocy różnych ekspertów zewnętrznych. Personel powinien składać się z geriatrów, opiekunów medycznych oraz specjalnie wykwalifikowanego personelu pielęgniarskiego. Personel musi również obejmować psychologów, terapeutów zajęciowych, fizjoterapeutów i fizjoterapeutów.