Ostania aktualizacja postu : 12 stycznia 2023
Gdzie uzyskać leczenie alkoholizmu? Samo przyciąganie do alkoholu może nie wydawać się śmiertelne, ale pozostawione bez kontroli może prowadzić do uzależnienia. Alkoholizm od dawna uznawany jest za chorobę i ma nieuleczalny charakter. Nie oznacza to jednak, że alkoholicy są skazani na tragiczny los wykluczonych społecznie jednostek, ponieważ choroba jest uleczalna i może doprowadzić uzależnionych do stanu, w którym abstynencja jest w porządku.
Czym jest alkoholizm?
Alkohol to coś, co można znaleźć wszędzie, zwykle podczas uroczystości, spotkań towarzyskich lub dla zabawy i relaksu. Nie wszyscy pijący uzależniają się od alkoholu, chociaż granica między okazjonalnym piciem a piciem z konieczności jest płynna i trudno zauważyć, kiedy została przekroczona. To dlatego alkoholizm jest tak niebezpieczny i podstępny, ponieważ w tej nieuchwytnej chwili przechodzi od rozrywki do nałogu. Zdaniem terapeutów zajmujących się leczeniem uzależnień od alkoholu, alkoholizm zaczyna się w momencie wielokrotnego sięgania po alkohol w celu poprawy nastroju.
Objawy uzależnienia od alkoholu
Trudne sytuacje życiowe, niepowodzenia czy potrzeba relaksu iw tym przypadku alkohol. Uzależnieni też nie czekają na okazję do picia przez większość czasu, ale sami próbują ją stworzyć.
Ważnym objawem w rozpoznawaniu uzależnienia od alkoholu jest picie w samotności, bez towarzystwa. W tym przypadku leczenie odwykowe jest tylko kwestią czasu, gdyż alternatywą jest pogrążanie się w najniższych warstwach społeczeństwa. Osoby często pijące samotnie są już alkoholikami, nie zwracają uwagi na miejsce i czas, podejmują inicjatywę w poszukiwaniu alkoholu. Picie w pojedynkę często kończy się po utracie przytomności.
Kaca, który następuje po tym napoju, osoby pijące okazjonalnie poradzą sobie z herbatą i zupą, ale ci, którzy potrzebują terapii alkoholowej, będą szukać drinka. Oprócz kaca pojawiają się objawy zespołu odstawienia alkoholu, czyli wzmożone pocenie się, drżenie rąk czy podwyższone ciśnienie krwi. Alkoholicy też potrzebują coraz więcej alkoholu, aby się upić.
Późne stadia alkoholizmu to nie tylko kac, ale także inne dolegliwości wynikające z zatrucia i wyniszczenia organizmu. Oprócz objawów fizycznych, takich jak paraliż, pacjenci doświadczają lęku, bezsenności, psychozy i problemów z pamięcią. Pojawiają się myśli samobójcze, a pacjenci są często odłączani społecznie i wyrzucani z nawiasów. Alkoholizm jest jedną z głównych przyczyn rozpadu rodzin, a ze względu na nasilenie uzależnienia pacjenci nie mają szans na powrót do normalnego życia bez leczenia w ośrodku odwykowym.
Jak leczy się alkoholizm?
Leczenie uzależnienia od alkoholu to trudny, żmudny i długotrwały proces, który nie kończy się pobytem w ośrodku leczenia uzależnień. Ponadto skuteczność leczenia zależy od dobrej woli pacjenta, ponieważ musi ją mieć. Samoświadomość istnienia problemu alkoholowego i przestań się oszukiwać, że jest inny i tylko chwilowy to najważniejszy etap rozpoczęcia leczenia.
Aby rozpocząć leczenie uzależnienia od alkoholu, osoba z problemem alkoholowym musi najpierw przestać pić, a dokładniej trwale powstrzymać się od picia. Istnieje również potrzeba eliminacji objawów odstawiennych trucizny, co często wiąże się z wizytą w ośrodku leczenia alkoholizmu w celu odtrucia organizmu. Często w takich przypadkach pacjent również musi spędzić tam trochę czasu, aby przywrócić podstawową równowagę fizyczną i psychiczną, wszystko w zależności od ciężkości choroby.
Kolejnym krokiem jest jasne rozpoznanie powagi sytuacji i istnienia problemów. Aby leczenie było skuteczne, alkoholik musi przyznać, że jest chory oraz że potrzebuje i chce pomocy. Tylko wtedy może uzyskać fachową pomoc psychologa, gdyż leczenie alkoholizmu polega na psychoterapii i jednoczesnej trwałej abstynencji od alkoholu. Wysiłki terapeutyczne dla alkoholików obejmują terapię dwunastostopniową i udział w grupach wsparcia Anonimowych Alkoholików.
To wsparcie jest bardzo ważne, ponieważ w ośrodku odwykowym alkoholik może zdobyć tylko pewien zasób wiedzy o swojej chorobie. Leczenie alkoholizmu odbywa się w takich ośrodkach tylko na początku, potem trzeba wrócić do normalnego życia i sobie z tym poradzić, ale już bez picia. Jest to ważne, ponieważ leczenie nie może wyleczyć alkoholizmu. Jak dotąd nie opracowano skutecznego leku do całkowitego leczenia alkoholizmu. Raz zachorowany alkoholik cierpi na niego do końca życia, a leczeniem jest dożywotnia abstynencja od alkoholu. Poradzenie sobie z problemem może być trudne bez wsparcia AA i rodziny, ale bez leczenia alkoholicy nie mają szans na normalne, szczęśliwe życie. Tylko leczenie może dać ci szansę na życie, w którym często nie myślisz o alkoholu.