SOA.edu.pl Zdrowie Ile jednostek powinniśmy przyjmować dziennie?

Ile jednostek powinniśmy przyjmować dziennie?

Ile jednostek powinniśmy przyjmować dziennie?

Ostania aktualizacja postu : 16 stycznia 2023

Ile jednostek powinniśmy przyjmować dziennie? Lekarze i farmaceuci zalecają suplementację witaminy D szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jednak w niektórych przypadkach powinniśmy przyjmować go przez cały rok. W aptekach możemy kupić różne preparaty, które mają nam dostarczyć witaminę D. Oprócz różnych form, zawierają również różne dawki tej witaminy. Czy codzienna suplementacja jest naprawdę konieczna? Odpowiadamy.

Normy i rzeczywiste potrzeby

Zacznijmy od tego, że medycyna przyjęła pewne kryteria zapotrzebowania na poszczególne pierwiastki i witaminy. Normy te tworzone są przez pewnego rodzaju uśrednianie, co w praktyce oznacza, że ​​dana potrzeba niekoniecznie odpowiada naszym potrzebom. Jak mierzyć indywidualne zapotrzebowanie na witaminę D?

Jedynym sposobem jest wykonanie badania krwi, aby dowiedzieć się, ile go jest w naszym organizmie. Niestety za przegląd musieliśmy zapłacić z własnej kieszeni. Zwrot kosztów jest dostępny tylko w określonych okolicznościach. Dlaczego określenie poziomu witaminy D jest dla nas tak ważne? Ponieważ organizm nie radzi sobie z jej nadmiarem, wydalany jest bezpośrednio z moczem. Ta witamina może gromadzić się w organizmie, co może na przykład uszkodzić nerki. Teoretycznie przedawkowanie witaminy D nie powinno zdarzać się zbyt często, ale dobrze jest mieć puls na pulsie. Na podstawie wyników badań lekarz może przepisać konkretną dawkę witaminy D, którą powinniśmy przyjmować. Określi również, czy konieczna jest suplementacja w okresie letnim. Nasz organizm powinien wtedy wytwarzać witaminę D, którą otrzymuje z samego słońca.

Witamina D dla różnych grup wiekowych

Wróćmy jednak do niektórych standardów medycznych, które przyjmuje również nasz kraj. Cóż, według nich nawet noworodki powinny przyjmować witaminę D. Powód jest prosty – dzieci nie mogą przebywać zbyt długo na słońcu. Najlepiej, jeśli dziecka w ogóle nie ma na nim, zwłaszcza w godzinach szczytu. Noworodek lub niemowlę karmione piersią do 6 miesiąca życia powinno otrzymywać 400 jednostek witaminy D dziennie.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy maluchy karmione są mlekiem modyfikowanym. Zawiera już pewną ilość witaminy D. Dlatego od dziennego zapotrzebowania odejmujemy ilość witaminy, którą dziecko otrzymuje z mleka. Pamiętaj, że mleko matki zawiera tylko niewielkie ilości witaminy D, która niestety nie pokrywa dziennego zapotrzebowania dziecka. Po ukończeniu 6 miesiąca życia niemowlęta powinny otrzymywać 600 jednostek witaminy D dziennie. Potem musieliśmy zwiększyć dawkę – do 800 jednostek po pierwszych urodzinach. Jeśli (na podstawie badań krwi) poziom witamin mieści się w górnej granicy, możemy podać dziecku 600 jednostek witaminy D. Po 2 latach powinniśmy zwiększyć do 800 jednostek. Jedynym wyjątkiem są wcześniaki, które mogą mieć inne zapotrzebowanie na witaminę D. Jego ilość powinien ustalić lekarz – najpierw neonatolog, potem pediatra.

Witamina D dla dzieci

Rodzice podają suplementy witaminy D niemowlętom i małym dzieciom. Jednak często przestają podawać witaminę D przedszkolakom, ponieważ te dzieci spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu. Teoretycznie ich organizmy powinny same wytwarzać tę witaminę. Jednocześnie okazuje się, że wiele dzieci ma niedobór tej witaminy. Dlatego małe dzieci powinny spożywać co najmniej 800 do 1000 jednostek dziennie. Dla starszych dzieci standard wzrasta do 2000 jednostek, ale mówimy o 16-18-latkach.

Witamina D dla dorosłych

Ile jednostek powinniśmy przyjmować dziennie?

Ile jednostek powinniśmy przyjmować dziennie?

Zgodnie z obowiązującymi normami osoba dorosła powinna spożywać 2000 jednostek witaminy D dziennie. To norma, dlatego większość preparatów zawiera taką ilość. To norma dla grupy wiekowej 18-60 lat. Istnieją jednak szczególne okoliczności, które wymagają zmniejszenia lub zwiększenia dawki. Jeśli poziom witaminy D u pacjenta jest prawidłowy, lekarz może zdecydować o zmniejszeniu dawki do 1000 jednostek na dobę.

Tymczasem osoby starsze, kobiety w okresie menopauzy lub osoby zagrożone osteoporozą powinny otrzymywać do 4000 jednostek witaminy D, co stanowi dwukrotność zalecanej dawki. Należy jednak pamiętać, że zwiększenie dawki do 4000 na własną rękę jest bardzo niebezpieczne. Należy to zawsze robić pod nadzorem lekarza, który zazwyczaj zleci badanie krwi w celu określenia poziomu witaminy D w niej.

Kwestia suplementacji witaminy D budzi wiele pytań. Jedni twierdzą, że bezwzględnie musimy go przyjmować, inni twierdzą, że nie każdy potrzebuje suplementu diety. Pamiętaj jednak, że jedynym źródłem witaminy D dla ludzi jest słońce. To prawda, że ​​niektóre pokarmy go zawierają, ale w znikomych ilościach. Czasami pokarmy są bogate w dodatkową witaminę D, która z kolei jest słabo wchłaniana. Dlatego warto zrobić rozeznanie i dobrać dawkę kierując się obowiązującymi normami dotyczącymi suplementacji lub z pomocą lekarza.

Related Post