SOA.edu.pl Budownictwo Ile waży drewno konstrukcyjne?

Ile waży drewno konstrukcyjne?

Ile waży drewno konstrukcyjne?

Ostania aktualizacja postu : 5 marca 2024

Drewno konstrukcyjne jest to materiał, który ma wiele zalet. Drewno jako materiał budowlany kiedyś odgrywało olbrzymie znaczenie, następnie ustąpiło pola kamieniowi, stali i betonowi po to, aby obecnie na nowo odnaleźć się we współczesnej rzeczywistości. Obecnie z drewna możemy budować zdecydowanie więcej, wyżej, lepiej oraz bezpieczniej. W dużej mierze odpowiadają za t badania, jakie zostały przeprowadzone po to, aby poznać najsilniejsze oraz najsłabsze strony drewna. Ujęto to wszystko w wiele norm, dzięki którym zdecydowanie łatwiej z drewna się buduje. Jednym z najbardziej istotnych parametrów drewna jest jego waga.

 

Drewno konstrukcyjne

Waga drewna konstrukcyjnego https://konsbud.com/ jest istotnym parametrem, ponieważ od wagi drewna zależy między innymi stosunek wagi do wytrzymałości. Jest to jeden z kluczowych parametrów, jeśli idzie o dobór drewna do konkretnych i specyficznych zadań. Drewno ma tę zaletę, że jest materiałem stosunkowo tanim, a ponieważ występuje wiele jego rodzajów, możemy dopasować sobie konkretny rodzaj drewna do naszych zapotrzebowań lub wymagań konstrukcyjnych. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów drewna konstrukcyjnego jest drewno sosnowe. Sosna jest to drzewo iglaste, które charakteryzuje się między innymi tym, że ma małą wagę, bardzo dobre właściwości jeśli idzie o wytrzymałość na zginanie oraz rozciąganie. Jest też drewnem dość łatwym w obróbce. Dla przykładu świerk, który również jest materiałem na drewno budowlane, jest drewnem nie dość że trudniejszym w obróbce, to jest dość łamliwy, z tego powodu nie można stosować go tak często jak sosny. Sosna nie jest oczywiście najlepszym pod względem parametrów drewnem konstrukcyjnym, jednak patrząc się na stosunek jakości do ceny, jest na pewno godna uwagi.

 

Waga poszczególnych rodzajów drewna konstrukcyjnego

Ile waży drewno konstrukcyjne?Zanim powiemy ile dokładnie powinno ważyć drewno konstrukcyjne poszczególnych gatunków, musimy w jaki sposób podaje się masę drewna konstrukcyjnego. Masa drewna konstrukcyjnego podawana jest w jednostkach kg/kubik. „Kubik” jest to potoczna nazwa metra przestrzennego. Tego typu podawanie masy drewna, podaje nam jednocześnie informację o tym jaką gęstość ma dany rodzaj drewna.
Najczęściej wykorzystywana sosna ma masę 550 kg za metr przestrzenny drewna. Jodła charakteryzuje się równie dobrymi parametrami i jeszcze niższą masą, która wynosi nawet 450 kg za kubik. Jest niestety mniej popularna, więc jest droższa. Świerk ma wagę 470kg w metrze przestrzennym, ale jak wspomniano jest drewnem dość łamliwym i trudnym obróbce. Z drzew iglastych warto jest wspomnieć również o modrzewiu, który ma wagę 690 kg w metrze przestrzennym, co jak na drzewo iglaste jest dość sporym wynikiem.

Jeśli idzie o gatunki drzew liściastych to ich masy są zawsze większe niż drzew iglastych. Są też wytrzymalsze, choć stosunek wagi do wytrzymałości nie zawsze jest korzystny. Czasem gatunki drzew liściastych, choć są wytrzymałe, to są zbyt ciężkie do niektórych zastosowań. Waga metra przestrzennego dębu to 710 kg, buka 730 kg, natomiast grabu aż 830 kg.

 

Co ma wpływ na wagę drewna konstrukcyjnego?

Drewno konstrukcyjne nawet jeśli pochodzi z tego samego gatunku drzewa, może się różnić masą. Zdecydowanie największy na to wpływ ma zawartość wilgoci w drewnie. Wilgotność drewna konstrukcyjnego nie powinna przekraczać 15%. Jeśli drewno ma wilgotność powyżej 15%, to nie może być nazywane w żadnym wypadku drewnem konstrukcyjnym. Kiedy kupujemy drewno, to musimy sprawdzić, czy ma ono certyfikat, który poświadcza, że spełnia ono parametry, jakie wymaga się od drewna konstrukcyjnego. Zawsze powinna zaalarmować nas podejrzanie niska cena lub spora waga drewna konstrukcyjnego. 

Czy pochodzenie drewna ma znaczenie?

Czasem można spotkać się z opinią, że pochodzenie drewna może mieć znaczenie. Czy jest to prawdą? Odpowiedź brzmi: „tak”. Najlepsze drewno konstrukcyjne rośnie na północy półkuli północnej, czyli w Kanadzie, Skandynawii oraz na Syberii. Jest to głównie drewno iglaste. Drewno z północy jest lepsze ponieważ nieco inaczej w tamtych szerokościach geograficznych wygląda wegetacja roślin. Drzewa kiedy rosną, zdecydowanie mają krótszy okres wegetacji letniej i wiosennej. Z tego to powodu słoje przyrostu rocznego są dużo węższe. Z tego też powodu drzewa te rosną zdecydowanie dłużej do tych samych rozmiarów, jakie występują choćby w Polsce. Występowanie tych drobnych słojów powoduje, że drewno zachowując tą samą masę jest jeszcze bardziej wytrzymałe.

 

Kiedy inwestować w drewno dobrej jakości?

Kiedy inwestujemy w drewno konstrukcyjne powinniśmy oczywiście mieć na uwadze fakt, że nie zawsze opłaca nam się inwestować w drewno, które jest z najwyższej półki. Po prostu bardzo często nie jesteśmy w stanie w ogóle wykorzystać jego bardzo dobrych właściwości mechanicznych. Szczególnie dotyczy to wszelkiego rodzaju konstrukcji, które wpisują się w szeroko pojętą definicję małej architektury, do której zaliczamy na przykład zadaszenia garaży, wiaty oraz altany, zarówno te na posesjach prywatnych, jak i publicznego użytku.

Related Post

Remonty CzęstochowaRemonty Częstochowa

Ostania aktualizacja postu : 19 grudnia 2024 Remonty w Częstochowie obejmują różnorodne prace, które mogą być realizowane zarówno w domach prywatnych, jak i w obiektach użyteczności publicznej. Wśród najczęściej wykonywanych