Ostania aktualizacja postu : 5 stycznia 2023
Jak postępować w trakcie pożaru? Każdy z nas może znaleźć się w groźnej sytuacji, czyli na przykład, gdy wybuchnie pożar. Jednak niestety nie każdy wie, jak się wtedy zachować i na przykład jak używać podręcznego sprzętu ppoż. Są to zazwyczaj dość logiczne schematy, jednak czasem ciężko jest logicznie myśleć, gdy obok nas huczy ogień. Dlatego warto dobrze zapamiętać, co robić, gdy jesteśmy w płonącym budynku.
Jak się zachować podczas pożaru?
Jest to dla nas raczej sytuacja niewyobrażalna i raczej nie przewidujemy tego, że kiedykolwiek znajdziemy się w sytuacji, gdy pożar będzie zagrażać właśnie nam. Oglądamy takie przypadki w telewizji, słuchamy o nich w radiu, przy okazji dowiadując się także, jak ważne jest, aby nawet w domu mieć podręczny sprzęt ppoż. Jednak nigdy nie traktujemy tego na tyle poważnie, że możemy pomyśleć o tym, że pożar może dotknąć również nas. Czasem nawet nie spodziewamy się tego, że znajdujemy się w budynku, któremu może grozić pożar. Jego źródłem może być naprawdę wszystko. Nawet mały błąd może spowodować to, że ogień zacznie szybko rozprzestrzeniać się po budynku. Czy wiemy wtedy, co robić i gdzie się znajduje jakiś podstawowy sprzęt ppoż.?
Przede wszystkim w głowie powinniśmy mieć pewien schemat działania i jakieś utarte zachowanie, które pomoże nam podejmować odpowiednie decyzje. Na pewno powinniśmy się nauczyć tego, że gdy przykładowo wchodzimy do jakiegoś dużego budynku, to warto na początku się rozejrzeć, czy gdzieś przy wejściu nie ma planu ewakuacyjnego, drogi ewakuacyjnej i czy nie ma mapki, która pokażę, w jakich miejscach znajduje się sprzęt ppoż. który w razie potrzeby może być przez nas użyty. Jest to takie zachowanie, które powinniśmy mieć w nawyku. Nieraz wystarczy po prostu zerknąć i już dokładnie będziemy wiedzieć, co zrobić i jaką drogą w razie potrzeby iść. Pozwoli to nam nieco się uspokoić, gdy dojdzie do jakieś groźnej sytuacji.
Niestety jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że takie tabliczki wiszą prawie wszędzie i nie myślimy o tym, że kiedykolwiek mogą się nam one przydać. Jednak jak przychodzi do jakiejś groźnej sytuacji, to nagle nie wiemy, co zrobić i żałujemy, że wcześniej nie skorzystaliśmy z sytuacji, by choć trochę uzyskać informacji. Nawet jeśli myślimy, że i tak tej drogi ucieczki nie zapamiętamy, to może w głowie utknie nam, jak mniej więcej iść, a także mniej więcej, w którym kącie budynku jest jakiś sprzęt ppoż. Nawet ta świadomość, że zasięgnęliśmy takich informacji, może nas nieco podnieść na duchu.
Jeśli niestety będziemy w sytuacji, gdy nagle niedaleko nas, w budynku, w którym się znajdujemy, wybuchnie pożar, to przede wszystkim powinniśmy zachować spokój. Rozejrzyjmy się szybko, czy gdzieś jest jakiś znak, który poinformuje nas o drodze ewakuacyjnej, czy też znak, że gdzieś w pobliżu jest sprzęt ppoż. Powinniśmy to zapamiętać i przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo.
Jeśli wiemy, że na razie nic nam nie grozi, to warto zaalarmować całą resztę osób, które mogą znajdować się w pobliżu, w pomieszczeniach, które również mogą zostać objęte pożarem. Jednak nie należy robić tego chaotycznie. Powinniśmy zachować spokój, ponieważ wtedy te osoby też będą spokojniejsze.
Gdy już wszyscy w naszym pobliżu o pożarze wiedzą, to czas poinformować również służby, które mogą nam pomóc. Od odkrycia pożaru do telefonu na numer alarmowy nie powinno minąć więcej niż kilkadziesiąt sekund. Zazwyczaj połączymy się z dyspozytorem w kilkanaście sekund. Gdy tylko uda nam się to zrobić, to należy dokładnie go poinformować, co i gdzie się stało, na którym piętrze, która to jest mniej więcej strona budynku i jak groźna jest sytuacja. Te informacje na początek są najważniejsze, ponieważ jeśli uda nam się je szybko przekazać, to służby przynajmniej szybko mogą się dowiedzieć, gdzie jechać. Może być tak, że niestety połączenie z jakiegoś powodu zostanie przerwane, ale przynajmniej ratownicy będą wiedzieć, że coś się dzieje w tym konkretnym miejscu. W dalszej części rozmowy należy poinformować o rannych i o tym, jak się nazywamy. Jeśli o czymś zapomnimy, to i tak prawdopodobnie zostaniemy o to dopytani przez dyspozytora. Jeśli przekażemy wszystkie informacje, to i tak nie powinniśmy się rozłączać. Może to zrobić tylko dyspozytor, ponieważ w każdej chwili może mieć dla nas dodatkowe pytania.
Gdy zakończymy rozmowę, możemy podjąć próbę gaszenia pożaru podręcznym sprzętem ppoż. lub też po prostu w miarę możliwości schronić się, czy też postarać się wydostać z budynku. Ważne jest to, by zapewnić sobie jak największe bezpieczeństwo. Pożar jest groźny i nieraz niekoniecznie to ogień zagraża naszemu życiu, lecz powstające podczas spalania opary. Starajmy się więc od nich uchronić, a wszystko być może skończy się dobrze.