Ostania aktualizacja postu : 30 stycznia 2023
Konstrukcje stalowe w szczególności kojarzą się z kontenerami, w których można magazynować różnorodne materiały. Na myśl przychodzą również hale stalowe. Rozwijająca się technologia stworzyła możliwości nowoczesnego budownictwa z zastosowaniem konstrukcji stalowych. Rozwój metalurgii i unowocześniające się budownictwo sprawiło, że konstrukcje stalowe rozwinęły się i ewoluowały na znaczną skalę.
Charakterystyka konstrukcji stalowych
Lekka waga i zdolność do pokrywania znacznych rozpiętości to tylko niektóre z cech charakterystycznych nowoczesnych konstrukcji stalowych. Układ konstrukcyjny, który pojawia się najczęściej w konstrukcjach stalowych, to układ prętowy. W takim układzie ciężar rozkładany jest na różnorodne stalowe elementy. Do elementów takich zaliczają się na przykład belki, słupy czy dźwigary. Używane mogą być także konstrukcje stalowe typu powłokowego, takie jak zbiorniki albo silosy.
Szkielet stalowy w budownictwie
Popularność zyskują domy o konstrukcji stalowej. Stalowy szkielet takiego domu powstaje dzięki wyjątkowym właściwościom stali. Dały one możliwość stworzenia zupełnie nowego sektora dla budownictwa tego typu. Technologia ta spaja wszelkie oczekiwania, które mogą mieć osoby użytkujące domy jednorodzinne. Jest to sposób spopularyzowany w innych częściach świata, głównie na zachodzie. Zyskuje jednak zainteresowanie wśród Polaków. Konstrukcje takie są rozwiązaniem nie tylko ekonomicznym, ale także technologicznym. Szkielet stalowy inspirowany jest tradycyjnym szkieletem drewnianym.
Konstrukcje stalowe w budownictwie przemysłowym
Rola konstrukcji stalowych w budownictwie przemysłowym jest niezwykle ważna. Używa się ich do budowy pomieszczeń przemysłowych, związanych z produkcją lub magazynowaniem. Poza tymi przykładami stosuje się je także podczas kreowania masztów radiowych i telewizyjnych, wież telefonii komórkowej, bloków energetycznych i podkonstrukcji pod różnorodne maszyny. Wielu architektów preferuje takie rozwiązania przy projektowaniu i planowaniu budynków użytku publicznego. Konstrukcje stalowe można znaleźć w centach handlowych i marketach, ze względu na ich nieduży ciężar i brak problematyczności przy kształtowaniu. Daje to wiele pomysłowych możliwości i swobodę tworzenia budowli o skomplikowanych, nietypowych kształtach. Widoczne są także wśród różnego rodzaju innowacyjnych, progresyjnych budowli ze stali i szkła, które bez wątpienia przyciągają wzrok.
Dobre strony konstrukcji stalowych
Produkcja obiektów przy użyciu konstrukcji stalowych przebiega znacznie szybciej niż produkcja innego rodzaju projektów niestosujących tej samej technologii. Montaż nie zajmuje wiele czasu, efekt jest precyzyjny i dokładny. Przeszkody nie stanowią także niesprzyjające warunki atmosferyczne, ze względu na specjalistyczną maszynerię dostępną w wytwórni konstrukcji stalowych, która zajmuje się uprzednim fabrykowaniem elementów konstrukcji. Te następnie przewożone są do miejsca, w którym odbywa się budowa. Tam spala się je ze sobą za pomocą śrub. Nie można oczywiście zapomnieć o nieskomplikowanych sposobach na ukształtowanie elementu. Ekonomiczny aspekt zalet konstrukcji stalowych przejawia się w kosztach, które są obniżone ze względu na ciężar. Nie ma potrzeby wydawania dużej ilości funduszy na solidny fundament, ponieważ cała budowla jest wyraźnie lżejsza niż inne jej wersje. Ilość czasu, której potrzeba do wykonania opartej na konstrukcji stalowej budowli, jest nieduża. Zależy od tego, czy poszczególne elementy są dostępne. Firmy produkcyjne nie mają problemu z dowożeniem brakujących elementów. Komplikacje nie zachodzą także wtedy, gdy pojawia się potrzeba rozbudowy lub rozebrania domu. Stal to materiał, który nadaje się do recyklingu. Dzięki temu bez wątpienia można odzyskać znaczną część kosztów wydanych na materiał.
Co trzeba wiedzieć przy projektowaniu konstrukcji stalowych
Przy projektowaniu konstrukcji stalowych podstawą jest wykonanie odpowiednich obliczeń. Należy uwzględnić rodzaj materiału, z którego będziemy korzystać. Istnieją różnorodne gatunki stali. Każdy z nich ma nie tylko inny ciężar, ale także rozciągliwość i wytrzymałość. Po zweryfikowaniu gatunku stali, którego mamy zamiar użyć, wykonanie takich obliczeń nie powinno stanowić problemu. Do wykonania ich mogą posłużyć specjalistyczne oprogramowania. Podczas planowania projektu konstrukcji stalowych najlepiej skonsultować się z architektem. Oko profesjonalisty może być użyteczne w prowadzeniu dalszych planów. Po pierwsze, istotna jest przestrzeń, na której taka konstrukcja powstanie. Po drugie, ważne jest przeanalizowania tego, jaki ciężar i czynniki będą miały wpływ na budowany obiekt. Pod uwagę należy tutaj brać warunki atmosferyczne i wszelkie obciążenia związane z tym, w jaki sposób obiekt będzie użytkowany. Istnieją profile konstrukcji stalowych stworzone przez specjalne instytucje. Po dokonanych obliczeniach i konsultacjach możliwe jest określenie odpowiedniego profilu zgodnego z tym, co jest konstruowane. Profile takie dobiera się pod konkretne elementy budowlane. Jakie są inne niezbędne do wykonania kroki? Konieczne jest także wykonanie warsztatowej dokumentacji. Należy nawiązać współpracę z wytwórnią, która wyprodukuje odpowiednie elementy. Następnie pozostaje już jedynie transport i obudowa.