Ostania aktualizacja postu : 27 lipca 2021
Metalowe kute elementy zawsze były wysoko cenione ze względu na unikalność każdego kawałka. Umiejętność obróbki metalu zawsze była sztuką niemal magiczną, dostępną dla nielicznych i tylko po latach żmudnego treningu. Kowal był często uważany za czarodzieja lub przynajmniej kogoś, kto ma powiązania z siłami innego świata.
Dziś stosunek do rzemieślników się zmienił, ale ich praca jest nadal bardzo ceniona. Opanowanie umiejętności dekoracyjnego kucia nie jest bardzo skomplikowanym procesem, a jego wynikiem może być zarówno nowe hobby, jak i poważny biznes. Do samodzielnego wykonywania różnych elementów do bram kutych http://pro-line.pl/index.php?page=ploty&type=s_przesuwne&nrbazy=0&kreacja=galeria, ogrodzeń lub rur o różnych profilach wymagany jest niezbyt skomplikowany sprzęt, który jest dostępny do nabycia w specjalistycznych sklepach. Specjaliści wykonują niektóre narzędzia własnymi rękami w zależności od potrzeb.
Jakie narzędzia będą potrzebne do pracy?
Aby wykonać dekoracje kute http://pro-line.pl/index.php?page=balustrady&type=s_balustrady_wewnetrzne&type2=wszystkie&kreacja=galeria&nrbazy=1 własnymi rękami, potrzebny jest szereg narzędzi. Dla kucia na gorąco i na zimno są one znacząco różne, więc rozważmy je oddzielnie.
Narzędzia do metody gorącej są dość prymitywne. Z ich pomocą obrabiano metale od kilku tysiącleci:
- Piec, w którym wysoka temperatura osiągana jest dzięki nadmuchowi. W piecu obrabiany przedmiot jest podgrzewany do żądanej temperatury;
- Kowadło. Solidny kawałek hartowanej stali. Na jego płaskiej powierzchni wykonuje się wszystkie operacje z podgrzanym przedmiotem obrabianym. Do formowania elementów kutych o złożonej powierzchni profilu używa się rogu kowadła i wkłada się w jego otwory narzędzia pomocnicze. Mogą mieć różne kształty i są miniaturowym analogiem kowadła, służącym do wykuwania drobnych elementów;
- Młot kowalski i podbijak. Służą do kształtowania wyrobów z metalu. Młot kowalski służy do silnego uderzenia przy wstępnej obróbce produktu, jego waga wynosi 4-8 kg. Podbijak służy do precyzyjnej pracy przy doprowadzaniu produktu do pożądanego kształtu;
- Szczypce. Służą do przytrzymywania rozgrzanego elementu. Ich gąbki mogą mieć różne kształty i używane do wykrojów o różnych profilach i rozmiarach.
Oprócz podstawowych narzędzi w kuźni muszą się znajdować młoty do części o wyjątkowym kształcie oraz trzpienie do tworzenia elementów o identycznym kształcie.
Należy zakupić takie narzędzia do zimnego kucia, które pozwolą wyginać pręt części obrabianej w sposób wymagany przez mistrza:
- Narzędzie do wykonywania łuków metalowych.
- Ślimak. Urządzenie do spiralnego skręcania.
- Twister. Urządzenie do skręcania przedmiotu w kierunku wzdłużnym;
- Fala. Służy do wytwarzania elementów falistych;
Do wykonania elementów do kutych furtek http://pro-line.pl/index.php?page=akcesoria&type=s_akcesoria_daszki&nrbazy=3&kreacja=galeria lub bram potrzebna będzie również tokarka do cięcia metalu oraz spawarka do łączenia części. W pracy będą potrzebne też metalowe linijki, kątowniki i taśma miernicza.
Jak zrobić elementy dekoracyjne własnymi rękami?
Podczas kucia na gorąco temperatura metalu musi osiągnąć 800-1200 °C. Można to określić tylko na podstawie koloru rozgrzanego do czerwoności przedmiotu. W niższej temperaturze metal nie jest wystarczająco plastyczny, a w wyższej temperaturze traci swoją wytrzymałość i obrabiany przedmiot może pęknąć.
- Rozciąganie obrabianego przedmiotu przy jednoczesnym zmniejszaniu jego grubości nazywamy wydłużeniem. Rozciąganie elementu polega na równomiernym uderzaniu młotkiem lub podbijakiem na całej powierzchni przeznaczonej do rozciągania.
- Rozprowadzanie odbywa się poprzez uderzenie z dwóch stron obrabianego przedmiotu.
- Promieniowo zakrzywione elementy wykuwane są na rogu kowadełkowym, na szpikulcach, przy użyciu płyt gnących. W przypadku konieczności wykonania dużej ilości identycznych elementów o zakrzywionym kształcie stosuje się szablon.
Element kuty można wygiąć, wykonując poniższe czynności:
- Narysować szkic woluty, kawałek drutu wyginąć zgodnie z rysunkiem;
- Wyprostować drut i przyciąć pręt zgodnie z tym pomiarem;
- Ogrzać jego koniec do temperatury 900 °C, wykonać capping, czyli zgiąć krawędź pręta;
- Na końcu rogu należy zrobić pierwszy zwój;
- Podgrzać obrabiany przedmiot wzdłuż jego długości i wygiąć go za pomocą trzpienia spiralnego.
- Spiralny trzpień jest własnoręcznie wykonanym szablonem z wygiętego pręta i przyspawanym do podstawy. Podczas wykonywania elementu, rozgrzany przedmiot jest wbijany między zwojami szablonu za pomocą młotka.
Kucie na zimno polega na stosowaniu tych samych technik, ale bez podgrzewania obrabianego przedmiotu. Aby ułatwić obróbkę zimnego metalu, stosuje się różne mechanizmy, o których wspomniano powyżej. Skręcanie i gięcie pręta, przeciąganie i rozciąganie (rozwijanie) wykonuje się na odpowiednich maszynach. W przypadku stosowania mechanizmów z silnikiem elektrycznym udział mistrza ogranicza się do naciśnięcia przycisku i regulacji procesu.
Gotowe elementy są umieszczane na płaszczyźnie zgodnie ze szkicem kutego wzoru i spawane we właściwych miejscach. Miejsca spawania są czyszczone pilnikiem. Można je dodatkowo ozdobić obrożami wykonanymi z taśm stalowych. Zmontowany produkt należy zagruntować i pomalować w celu ochrony przed korozją.