Ostania aktualizacja postu : 3 stycznia 2025
Ponieważ glazura pomału wychodzi z mody, coraz częściej powstaje pytanie: czym ją zastąpić? Istnieje pewne przekonanie, które mówi o tym, że w łazienkach nie można stosować gładzi. Ale czy na pewno? Do łazienki nie nadaje się jedynie gładź gipsowa, która przez długi czas była jedyną dostępną gładzią. Jaką więc chemię budowlaną wybrać do tego pomieszczenia?
Gładź wapienna
Dokonanie odpowiedniego wyboru gładzi to pierwszy krok w kierunku idealnie gładkich ścian, jednak nie wszystkie rodzaje gładzi nadają się do każdego pomieszczenia. Gładź wapienna to chemia budowlana, która składa się z wapna, dzięki czemu uzyskana na ścianach powłoka jest biała. Jej zaletą jest doskonała przepuszczalność powietrza i wilgoci, dzięki czemu ściany są lepiej chronione. Taką gładź można stosować zarówno w pomieszczeniach narażonych na wysoki poziom wilgoci, jak i w tych suchych. Tak więc można jej używać nie tylko w salonach i w sypialniach, ale także w kuchniach, łazienkach i pralniach. Przyczepność tego rodzaju gładzi jest bardzo wysoka, w związku z tym świetnie nadaje się nie tylko do pokrywania ścian, ale także sufitów. Ściany i sufity po zastosowaniu gładzi wapiennej są idealnie gładkie, a ich biała powierzchnia jest bardzo łatwa do malowania. Należy pamiętać jednak o tym, że gładzi wapiennej nie należy stosować w warstwach przekraczających 5 milimetrów, dlatego dobrze kłaść ją na wcześniej ugruntowane podłoże lub na np. tynki cementowo-wapienne. Istotnym atutem tego rodzaju gładzi jest to, że nie wymaga dużego doświadczenia przy aplikacji, dzięki czemu można ją kłaść samodzielnie. Istotne jest także to, że ta gładź jest idealna do obróbki metodą „na mokro”, która nie wymaga szlifowania, a co za tym idzie pozwala uniknąć odpylania i sprzątania. Jednak jak wszystko, gładź wapienna ma również swoje wady. Jedną z największych wad jest jej cena, która jest sporo wyższa od standardowej gładzi gipsowej. Jednakże gładzie wapienne są twardsze i bardziej wytrzymałe od tradycyjnych gładzi gipsowych.
Gładzie wapienne – przygotowanie gruntu
W łazience dobrze sprawdzą się gładzie wapienne, ponieważ takich gładzi nie lubią pleśnie i grzyby. W odróżnieniu do zwykłej gładzi gipsowej, gładź wapienna nie pochłania wody i pozwala na swobodny przepływ pary wodnej – przez co ściany mogą „oddychać”. Zanim jednak przystąpimy do ich nakładania, należy dobrze przygotować grunt – stosując odpowiednią chemię budowlaną. Należy zacząć od usunięcia pozostałości po glazurze i farbach. Podłoże, na którym kładziona będzie gładź wapienna, powinno być przede wszystkim mocno związane i suche, a także pozbawione luźnych ziaren tynku i złuszczeń oraz czyste. Aby wzmocnić podłoże należy dodatkowo je zagruntować. Gruntowanie powinno zostać wykonane przy użyciu wałka malarskiego lub poprzez natrysk, ponieważ zastosowanie pędzla może doprowadzić do rozmycia oraz utworzenia nierówności na powierzchni położonej już gładzi. Należy także pamiętać o zabezpieczeniu wszystkich metalowych elementów, które będą stykały się z masą, aby nie uległy korozji.
Gładź wapienna – rozrabianie
Większość gładzi jest tym rodzajem chemii budowlanej, który wymaga rozrobienia z wodą, ponieważ sprzedawana jest w formie sypkiej. Suchą masę szpachlową należy wsypać do pojemnika z wodą, zgodnie z proporcjami określonymi na opakowaniu. Następnie wymieszać wszystko za pomocą mieszadełka wolnoobrotowego, aż masa stanie się jednorodna i łatwa do nakładania. Należy pamiętać także o tym, by gładź nie miała w sobie grudek. Gotową masę odstawić na około 5 minut, a po upływie tego czasu ponownie zamieszać. Tak przygotowana chemia budowlana jest gotowa do użycia i można z niej korzystać przez około godzinę. W związku z tym ważne jest, aby nie rozrabiać zbyt dużych ilości gładzi naraz. Do każdego nowego rozrabiania masy należy używać czystych opakowań i narzędzi, aby pozostałości starej masy nie przyspieszały procesu wysychania nowej.
Gładź wapienna – nakładanie
Gładź wapienną można nakładać używając do tego szpachli lub pacy wykonanej ze stali nierdzewnej albo tworzyw sztucznych, a także przy użyciu natrysku hydrodynamicznego. Jednorazowo należy nanosić warstwy o grubości maksymalnie 5 mm. Warstw z gładzi wapiennej nie nakłada się z reguły także o grubości poniżej 1 mm. W przypadku dużych, pojedynczych ubytków można zastosować 3 cm warstwę gładzi. Ten rodzaj chemii budowlanej może być nakładany tak zwaną metodą „mokre na mokre”. Polega ona na tym, że kolejną warstwę gładzi nanosi się na poprzednią nie czekając do momentu, aż poprzednia warstwa całkowicie wyschnie. Jednak powinna być ona sucha w przynajmniej 75%. W celu sprawdzenia, czy na gładź można już nałożyć kolejną warstwę, należy przyłożyć do niej dłoń. Kiedy gładź nie przykleja się do dłoni, oznacza to, że można przejść do aplikowania kolejnej warstwy. Aby ułatwić sobie pracę i uniknąć pylenia podczas szlifowania należy wygładzić mokrą warstwę gładzi. Jeżeli natomiast tego nie zrobimy, możemy wygładzić suche powierzchnie np. papierem ściernym i odpylić.