Ostania aktualizacja postu : 28 listopada 2022
Inicjatywy, które wspierają proekologiczne działania, cieszą się coraz większym uznaniem społeczeństwa. Mają na to wpływ wielkie ruchy klimatyczne, jakie pojawiają się niemal we wszystkich państwach unijnych oraz dostrzeganie przez społeczeństwo zagrożeń ekologicznych. Nie bez znaczenia jest fakt, że to, co ekologiczne uchodzi za nowoczesne. Świadomość ekologiczna sprawia, że ludziom przestaje być obojętne, to w jakim środowisku żyją i chcą podejmować działania mające na celu ochronę powietrza, wody i zieleni. Ekologiczny tryb życia oznacza na nastawienie na ekologię również w dziedzinie ogrzewania domu. Pompy ciepła spełniają oczekiwania odnośnie komfortu cieplnego, ekologii, wydajności i oszczędności w budżecie domowym.
Alternatywa wobec tradycyjnych metod ogrzewania
Tradycyjne metody ogrzewania oparte na węglu, czy gazie uchodzą za nieekonomiczne i sprzeczne z ideą ochrony środowiska. Ceny surowców rosną w tempie nienotowanym od lat. Aby zobaczyć, jak wielkie spustoszenie w środowisku robią paliwa kopalne, wystarczy przyjechać na Śląsk na tereny kopalniane lub pokopalniane. Widok jest naprawdę przygnębiający. Coraz większe obciążenia dla środowiska naturalnego przyczyniły się do tego, że ludzie zaczęli inwestować w alternatywne sposoby pozyskiwania energii oraz w ekologiczne ogrzewanie. Urządzenia wykorzystujące energię odnawialną doskonale zastępują tradycyjne sposoby uzyskiwania ciepła, a dodatkowo pozwalają cieszyć się oszczędnościami na rachunkach za ogrzewanie. Tona węgla lepszej jakości kosztuje od 800-1100 zł i nie wystarczy na długo.
Pompy ciepła – moc czystej energii
Pompy ciepła to urządzenia, które powoli wypierają kotły węglowe. Ich działanie opiera się na pobieraniu ciepła pochodzącego z otoczenia, np.: wody, gruntu i powietrza, czyli z tak zwanego dolnego źródła, i przekazania go do źródła górnego – instalacji grzewczej, np.: grzejników lub ogrzewania podłogowego. Pompa pobiera ciepło z otoczenia, ogrzewa im budynek. Do ogrzewania domu jest potrzebny jedynie prądu, który jest niezbędny do działania sprężarki głównego elementu pompującego energię cieplną z dolnego źródła. Ktoś może powiedzieć, że skoro pompa ciepła wykorzystuje prąd, to nie jest to urządzenie ekonomiczne. Warto wiedzieć, że ilość prądu pobieranego przez pompę jest niewielka w porównaniu do ilości ciepła przekazywanego do pomieszczeń. Dzięki temu eksploatacja pompy jest znacznie tańsza niż wszelkiego rodzaju kotłów. Najważniejsze jest to, że pompy ciepła są przyjazne dla środowiska, gdyż nie wytwarzają dymu, popiołu, ani innych szkodliwych dla powietrza substancji. Nie trzeba odnawiać pomieszczeń po sezonie grzewczym tak, jak ma to miejsce w przypadku stosowania urządzeń na paliwo stałe. Pompa ciepła zapobiega pojawieniu się pleśni i grzybów, ponieważ temperatura pomieszczeń jest optymalna. Urządzenie należy dobierać, mając na względzie zapotrzebowanie domu na ciepło i powierzchnię budynku.
Pompa ciepła a mroźne dni
Naukowcy i producenci są zgodni, że moc pompy ciepła może być troszkę nieoszacowana, więc na wszelki wypadek trzeba zabezpieczyć się przed mroźnymi dniami drugim źródłem ciepła. Większość pomp jest w stanie ogrzać mieszkanie, nawet kiedy temperatura na zewnątrz spada do ok -10 stopni Celsjusza. Jako dodatkowe źródło ciepła można zastosować kocioł kondensacyjny gazowy lub olejowy. Ekologicznym dodatkowym dostarczycielem ciepła może być kominek z zamkniętą komorą spalania. Ten rodzaj kominka gwarantuje pełną kontrolę procesu spalania i daje pewność maksymalnego wykorzystania powstałej energii. Ilość zanieczyszczeń emitowanych do powietrza jest niewielka.
Zalety pompy ciepła
Ekologiczność to zaledwie jedna z wielu zalet pompy ciepła. Dla wielu osób jest to czynnik najważniejszy, ponieważ chcą mieć ciepło w domu, a jednocześnie sprzeciwiają się stosowaniu paliw kopalnych. Użytkownicy zwracają uwagę na wiele innych plusów zainstalowania pompy ciepła, np.: wysoki współczynnik efektywności. Fachowo jest określany jako sprawność pompy ciepła, czyli ilości wytworzonej energii cieplnej do ilości pobranej energii elektrycznej. Za pompą ciepła przemawiają także niskie koszty eksploatacyjne, uniezależnienie się od dostawców paliwa, długa żywotność systemu oraz brak konieczności corocznych przeglądów.
Wady pompy ciepła
Informacją niekorzystną dla klienta jest jedynie koszt założenia – nawet 30% więcej od zakupu konwencjonalnej instalacji opalanej węglem, olejem, czy gazem. Cena pompy nie powinna zniechęcać, ponieważ koszty eksploatacyjne są dużo niższe niż w przypadku innych rodzajów ogrzewania. Przez okres długiej i mroźnej zimy, ilość wytwarzanego ciepła może nie wystarczyć do ogrzania domu. Na szczęście dni bardzo mroźnych jest niewiele. Pompy ciepła wybierane są przez osoby, którym bliskie są idee ekologiczne . Są dowodem na to, że ekologia i dbanie o ciepło domu nie muszą być rozbieżne. Ekologiczne ogrzewanie to nowa jakość w dbaniu o dom i środowisko. Żadnego brudu, pyłów i spalin. Pompy ciepła eliminują zagrożenie zaczadzeniem.