SOA.edu.pl Usługi Prywatny a policyjny detektyw

Prywatny a policyjny detektyw

Ostania aktualizacja postu : 27 lutego 2023

Detektyw to bardzo stara profesja. Już niektórzy pisarze wprowadzali do akcji swoich książek postaci detektywów. Dzisiaj ten zawód wykonują nie tylko osoby prywatne ale także policjanci. Można doszukać się pomiędzy nimi pewnych podobieństw, ale również i różnic. Detektyw policyjny, ale również ten prywatny mogą rozwiązywać sprawy określonych kategorii. Oba te zawody zaliczane są do tak zwanych profesji zaufania publicznego. Dlatego jeżeli powierzymy swoją sprawę detektywowi, musi on zachować pełną dyskrecję. Nie chodzi tutaj wyłącznie o ochronę danych osobowych, ale również pewność, że nawet wstydliwe fakty, które nas dotyczą absolutnie nie wyjdą kiedykolwiek na jaw. 

Uprawnienia detektywów

Jeśli chodzi o różnice pomiędzy detektywem prywatnym, a policyjnym, znajdziemy ich całkiem sporo. Pośród nich warto wymienić posiadane przez nich uprawnienia. To dzięki nim detektyw może zbierać pewne informacje, dzięki czemu rozwiązując daną sprawę. Detektyw policyjny ma nieco ułatwioną sprawę, gdyż może stosować podsłuchy. Oczywiście taka czynność musi być efektem wcześniej wydanej przez sąd zgody, co nie zmienia faktu, że detektyw policyjny może skorzystać z takiej opcji. Detektyw prywatny może założyć pluskwy, czyli zastosować tak zwany czarny wywiad, jednakże informacje w ten sposób przez niego zgromadzone to działanie niezgodne z prawem i nie mogą być wykorzystane na przykład jako dowody w sądzie. Detektyw policyjny ma także możliwość wykorzystania broni palnej do ochrony osobistej. Niestety detektyw prywatny w tym wypadku traktowany jest jak zwykły obywatel. Musi zatem przejść całą, nierzadko skomplikowaną procedurę ubiegania się o broń. Zasady jej użytkowania określa właściwa ustawa o broni i amunicji. Zatem dla detektywa prywatnego posiadanie, jak i użycie broni palnej może być po prostu nieosiągalne. 

Zakres prowadzonych spraw

Różnić pomiędzy detektywem prywatnym, a policyjnym można także doszukać się w zakresie prowadzonych przez nich spraw. Detektyw policyjny może zająć się bez problemu sprawami karnymi, czy też związanymi z przestępczością zorganizowaną. Niestety detektyw prywatny nie ma takiego prawa. Zatem zajmuje się sprawdzaniem pracowników w firmach, wykrywaniem ewentualnych podsłuchów. Pośród najbardziej popularnych spraw detektywów prywatnych warto wymienić te, które dotyczą udowodnienia zdrady w związkach, czy też poszukiwanie osób zaginionych. Detektyw prywatny można mieć także do czynienia z handlem narkotykami, czy morderstwami, niemniej jednak w tym przypadku jego działania mogą być nieco ograniczone. 

Jakimi cechami muszą odznaczać się detektywi?

Jeśli chodzi o podobieństwa pomiędzy detektywem prywatnym, a policyjnym na pewno warto wymienić konieczność posiadania przez nich odpowiednich cech charakteru. Niestety obie profesje mogą dostarczyć sporo stresu, na co osoby je wykonujące muszą być odporne. Umiejętność opanowania emocji w niektórych sytuacjach będzie kluczowa nie tylko dla rozwiązania sprawy, ale także dla bezpieczeństwa detektywa. Źle podjęta decyzja może doprowadzić na przykład do nieprzewidzianej i agresywnej reakcji obserwowanej osoby. Dobry detektyw musi również odznaczać się dużą inteligencją. Pomoże mu to w rozwiązywaniu spraw na zasadzie dedukcji. Jak wspomniano powyżej, niedopuszczalne jest w przypadku obu profesji zdradzenie tajemnicy zawodowej, zatem detektyw prywatny, ale i ten policyjny muszą być bardzo dyskretni. 

Kwalifikacje zawodowe

Każdy, kto chce trudnić się zawodem detektywa nie tylko policyjnego, ale też prywatnego, musi posiadać dużą wiedzę na temat sposobów zdobywania informacji, nawet jeśli wymaga to sporo wysiłku. Przydadzą się również przynajmniej podstawy psychologii, a także znajomość technik śledczych. Dzięki temu detektyw będzie mógł efektywnie pełnić swoją rolę. Zatem nie ma miejsca na jakiekolwiek braki w wykształceniu.  

Specyfika profesji detektywa

Charakter pracy w przypadku obu rodzajów detektywów jest niezwykle do siebie podobny. Zarówno detektyw prywatny, jak i ten policyjny narażeni są na duży stres. Ponadto ich praca jest niezwykle wymagająca i często związana z wyjazdami w odległe miejsca. Ta profesja nie ma również normowanego czasu pracy. Zdarza się nierzadko iż, detektyw musi długo prowadzić swoją obserwacje, aby zdobyć choćby cząstkową informację. Trzeba się liczyć również z faktem, że obie wymienione profesje mogą być niebezpieczne. Codzienna praca detektywa prywatnego to na ogół doszukiwanie się zdrad. Niemniej jednak detektyw policyjny ma często do czynienia z przestępcami, którzy mogą zagrażać jego zdrowiu, a nawet i życiu. Praca detektywa to nie tylko spore ryzyko i mnóstwo włożonej pracy. Nierzadko detektyw prywatny, ale również i ten policyjny muszą balansować na granicach prawa celem zdobycia istotnych dla sprawy informacji. W tym przypadku w znacznie lepszej sytuacji będzie detektyw policyjny, który ma zdecydowanie więcej uprawnień, aniżeli detektyw prywatny. Zatem podsumowując w pracy detektywa policyjnego i prywatnego można doszukać się wielu różnic. Jednakże jak opisano powyżej, mają one także pewne cechy wspólne. 

Related Post