Ostania aktualizacja postu : 25 października 2022
Rolety to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych sposobów dekoracji okna. Są one doskonałą alternatywą dla zasłon i żaluzji. Jest to jednak rozwiązanie na długie lata, więc warto zainwestować w model, który będzie dla nas odpowiedni zarówno pod względem praktycznym jak i estetycznym.
Rolety zewnętrzne
Rolety zewnętrzne zapewnią nam ochronę przed uciekaniem ciepła w zimowych miesiącach oraz przed nagrzewaniem się pomieszczenia w okresie letnim. Ponadto rolety zewnętrzne mogą wyraźnie redukować poziom dźwięków pochodzących z zewnątrz mieszkania. Takie modele mogą posłużyć osobom mieszkającym blisko ruchliwych ulic. Posiadanie takich rolet wiąże się także z większym bezpieczeństwem, gdyż stanowią one utrudnienie dla potencjalnego włamywacza. Można również zainwestować w specjalne rolety antywłamaniowe, w których prowadnice są bardzo mocne, a pancerz o wiele grubszy i sztywniejszy.
Rolety wewnętrzne
Nie one posiadają tylu funkcji, co rolety zewnętrzne. Są jednak odpowiednie dla osób, których celem jest jedynie ochrona przed światłem słonecznym i zapewnienie prywatności. Ich walory estetyczne stanowią doskonały element dekoracyjny naszego wnętrza.
Jednym z rodzajów rolet wewnętrznych są rolety zwijane. Jest to najpopularniejszy typ rolet. Ich wadą jest fakt, że uchylne otwarcie okna sprawia, że nieestetycznie zwisają i poruszają się w przypadku pojawienia się przeciągu. Dużo lepsze pod tym względem są rolety kasetowe, które przylegają do okna nawet jeśli jest ono uchylone. Wymagają jednak w trakcie montażu znacznej ingerencji w strukturę ramy okiennej.
Rolety rzymskie natomiast wybierane są dosyć rzadko, jednak posiadają kilka zalet. Dzięki nim wnętrze wygląda oryginalnie i estetycznie. Ich cechą charakterystyczną jest to, że przy ponoszeniu ich do góry zamiast zwijać się w rolkę, składają się na kilka zakładek przez wbudowany system fiszbin i sznurków. W przypadku użytkowania takiego modelu mankamentem może okazać się ilość kurzu, który zbiera się na ich powierzchni. Rolety te można natomiast prać, jeśli są wykonane z odpowiedniego materiału. Zebry to rolety typu dzień-noc, które wykonuje się z dwóch warstw materiału. Używając regulacji rolet, można wpuścić do wnętrza odrobinę światła nie odbierając sobie przy tym prywatności, wieczorem natomiast można całkowicie zasłonić okno. Można je montować we wszystkich rodzajach pomieszczeń, a ich charakterystyczne pasy widoczne są także z zewnątrz mieszkania. Rolety plisowane, podobnie jak rolety zwijane mogą być zarówno wolno wiszące jak i montowane w bocznych prowadnicach. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość podnoszenia ich od dołu do góry oraz zwijanie w odwrotnym kierunku. Doskonale sprawdzą się w przypadku okien o nietypowych kształtach.
Przepuszczalność światła
Jedną z głównych funkcji rolet jest regulowanie dostępu światła do wnętrza pomieszczenia. Wybierając model do naszego mieszkania musimy więc uwzględnić stopień nasłonecznienia wnętrza, w którym chcemy je zamontować. Rolety zaciemniające będą doskonałym rozwiązaniem dla osób mieszkających na parterze, gdyż zasłaniają one wnętrze pomieszczenia osobom z zewnątrz. Takie rolety przydadzą się również tym, którzy nie lubią porannego słońca. Jeżeli chcemy osiągnąć najwyższy stopień zaciemnienia, powinniśmy wybrać tkaninę podgumowaną. Jeśli jednak naszym celem jest mleczne i delikatne światło dostające się do środka, wtedy najlepiej zainwestować w rolety z tkanin transparentnych.
Kolor i wzór
Choć głównym celem montażu rolet jest zazwyczaj zapewnienie sobie prywatności, szeroka gama produktów umożliwia nam dostosowanie rolet okiennych do naszych gustów i upodobań. Ponadto dostępne wzory i kolory pomogą nam dopasować odpowiedni model do wnętrza naszego mieszkania. Kupując rolety powinniśmy jednak uwzględnić fakt, że jasne kolory rolet przepuszczają około 30% więcej światła niż ciemniejsze modele. Dlatego jasne i wykonane z półprzezroczystych tkanin rolety sprawdzą się w kuchni lub w salonie. Ciemne natomiast będą pasowały do sypialni.
Montaż
Wolno wiszące rolety są montowane zwykle na nadprożu, tuż nad wnęką okienną. W tym procesie powinniśmy zadbać o to by nadproże było umieszczone na tyle wysoko, by materiał zwinięty w rolecie nie zawadzał o skrzydło okna. Trudniejszym sposobem zakładania rolet może okazać się montaż w prowadnicach. Rolety mocowane są wówczas do skrzydła okna. Zaleca się jednak, aby takim rodzajem montażu zajęli się profesjonaliści, ponieważ wymaga on niezwykłej precyzji.
Podsumowanie
Rolety to praktyczne i estetyczne rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie prywatność i estetykę. Przed dokonaniem zakupu warto jednak wziąć pod uwagę kilka czynników, by wybrany model posłużył nam przez wiele lat. Należy więc uwzględnić przede wszystkim pomieszczenie, w którym mają one zostać zamontowane. Wiąże się to głównie z przepuszczalnością światła. Jaśniejsze modele idealnie będą pasowały do kuchni i salonu, ciemniejsze natomiast do sypialni. Jeżeli chcemy dodatkowo ograniczyć ilość dźwięków pochodzących z zewnątrz mieszkania, warto wtedy wybrać rolety zewnętrzne.