SOA.edu.pl Transport,Usługi Wypożyczalnia samochodów – jaki VAT? Porady biznesowe

Wypożyczalnia samochodów – jaki VAT? Porady biznesowe

wypożyczalnia samochodów

Ostania aktualizacja postu : 9 sierpnia 2023

Korzystanie z wynajmowanych samochodów https://automaks.pl/  jest coraz popularniejszą praktyką również w naszym kraju. Zazwyczaj z tego rodzaju usługi korzystają firmy, które nie chcą inwestować w zakup aut oraz ponosić kosztów ich późniejszego utrzymywania oraz konserwacji, czy ubezpieczenia. Z wypożyczalni aut korzystają jednak także osoby prywatne, którym samochód do własnej dyspozycji potrzebny jest tylko okazyjnie. Zarówno firmy oferujące auta na wynajem, jak i też najemcy, często zadają sobie pytanie, jak wygląda rozliczenie podatkowe w przypadku wynajmu auta?

Wypożyczanie samochodów – opodatkowanie VAT

W naszym kraju powstaje coraz więcej firm, oferujących wynajem pojazdów. Mogą to być wynajmowane samochody osobowe z kierowcą lub bez. Coraz częściej wynajmowane są także samochody na specjalne okazje, np. do ślubu. Zakup samochodu nie musi pociągać ze sobą wysokich kosztów, jednak jego utrzymanie z pewnością takowe generuje. Nie każdy może sobie na nie pozwolić. Dlatego firmy wynajmujące samochody mają coraz więcej klientów. Są to osoby, które korzystają z wynajętych samochodów okazyjnie, np na urlopie, zdarza się jednak, że samochody są wynajmowane nawet na kilka lat, jak to się często dzieje w przypadku firm. Przedsiębiorcy zajmujący się wynajmem samochodów mogą liczyć na ulgi w podatku VAT. Trzeba jednak wykazać, że samochód nie był użytkowany przez przedsiębiorcę do celów prywatnych. Aby tego dowieźć, konieczne będzie okazanie kilometrówki, warto też dowiedzieć się, na jakim druku PIT zgłosić samochód do urzędu skarbowego. Niedawno wprowadzono zmiany w zasadach rozliczania samochodu użytkowanego na zasadzie umowy najmu. Dzięki temu podatnicy mogą liczyć na korzyści, związane z opodatkowaniem. Jeśli zadajesz sobie pytania o podatki  związane z wynajmem auta, musisz pamiętać, że inaczej sprawa ma się z opłatami pokrywającymi czynsz wynajmu lub dzierżawy auta, a inaczej z wydatkami eksploatacyjnymi. Są to koszty użytkowania samochodu, takie, jak opłaty za paliwo, płyny do spryskiwaczy itp.

Wynajem samochodów a podatki

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co się bardziej opłaca: wynajem samochodu, czy zakup? Obowiązujące od 2019 roku przepisy związane z przychodami związanymi z wynajmem aut sprawiają, że to pytanie zadajemy sobie coraz częściej. Można często spotkać stwierdzenie, że zakup samochodu się wręcz nie opłaca, skoro można wynajmować lub brać w leasing nawet ten sam pojazd. Warto jednak zapoznać się z przepisami, by w chwili rozliczania PITów po wynajmie samochodu nie natrafić na niepotrzebne trudności. Do niedawna jeszcze wielu przedsiębiorców wolało korzystać z leasingu, gdyż samochody wynajmowane były ograniczane kilometrówką. Osoby, korzystające z leasingu nie musiały zawracać sobie nią głowy. Jednak po najnowszej zmianie przepisów kilometrówka została zlikwidowana również w przypadku samochodów wynajmowanych. Chodziło o to, by zrównać limit podatkowy dla tych trzech form. W przypadku zakupu, leasingu, wynajmu samochodu obowiązuje ten sam limit odliczania kosztów użytkowania od podatkowego przychodu. Każdy, kto zamierza korzystać z możliwości, jakie daje wynajem samochodu, zastanawia się nad tym, jakie będą całkowite koszty wynajmu pojazdu. Warto dobrze zapoznać się z tym, co mówią przepisy, gdyż w zamyśle miały one zrównać opłaty związane z kupnem, leasingiem oraz wynajmem. 

Prowadzenie wypożyczalni samochodów – przepisy

Osoby, które postanawiają zarabiać na wypożyczaniu samochodów powinny zbierać wszelką dokumentację, dzięki której będą mogły wykazać w, że pojazdy nie były użytkowane do ich celów prywatnych. Jest to konieczne, jeśli będą się one starać o ulgi podatkowe. Wynajem samochodów przez wiele lat nie był w Polsce zbyt popularny, jednak w ostatnich latach coraz więcej firm korzysta z tego typu usług. Wynika to z wysokich kosztów zakupu oraz użytkowania pojazdów, dlatego przedsiębiorcy potrzebujący samochodu decydują się na zawarcie umowy z wypożyczalnią. Ponieważ biznes, związany z leasingiem i wynajmem samochodów rozwija się ostatnio dość dynamicznie, konieczne były pewne nowelizacje związane z przepisami podatkowymi. Dzięki temu użytkownicy samochodów wynajmowanych mogą będą mogli odliczać od przychodu podatkowego koszty związane z eksploatacją. Każdorazowy najem oraz leasing to odrębna umowa, dlatego pojawiają się też pytania o to, jakie są korzyści finansowe z częstego wynajmowania samochodów. Osoby korzystające z wynajmu lub leasingu aut zastanawiają się nad tym, czy umowa krótkoterminowego najmu samochodu może dotyczyć za każdym razem innego samochodu, czy może to być także jedno auto? Przepisy mówią o samochodzie będącym przedmiotem konkretnej umowy, w przypadku zawarcia kolejnej umowy nie musi być to inny pojazd. 

Jaki VAT obowiązuje w przypadku wynajmowanych samochodów? Czy przepisy dotyczące pozyskiwania przychodów podatkowych z aut na wynajem oraz w leasingu różnią się? Jeśli zadajesz sobie te pytania, zapoznaj się ze zmianami, jakie wprowadzono od 2019 roku. Dzięki nim wiele firm oraz osób prywatnych korzystających z tej formy użytkowania samochodów może mówić o wystąpieniu pewnych korzyści, związanych z rozliczeniami podatkowymi.

Automaks wypożyczalnia samochodów
Al. Boh.Warszawy 40
70-342 Szczecin
500 78 78 78
www.automaks.pl

 

Related Post

OC przewoźnikaOC przewoźnika

Ostania aktualizacja postu : 24 listopada 2024 OC przewoźnika to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które jest obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorstw zajmujących się transportem drogowym. Jego głównym celem jest ochrona osób trzecich