Ostania aktualizacja postu : 13 czerwca 2019
Prędzej czy później każdego czeka wizyta w gabinecie stomatologicznym. Nawet jeśli nie z powodu bólu, to w celach profilaktycznych. Koszt wizyt prywatnych leczenia stomatologicznego najczęściej zaczyna się od 100 złotych i wraz z wykonywanymi zabiegami i stopniem ich skomplikowania cena wzrasta. Nierzadko mają miejsce sytuacje, kiedy leczenie jednego zęba z garnituru uzębienia zamykane jest kosztem rzędu tysiąca złotych. nie każdy budżet domowy jest w stanie wytrzymać takie obciążenie, w zazwyczaj krótkim okresie. Dlatego warto wiedzieć jakie świadczenia przysługują nam na fotelu dentystycznym w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Co prawda granitowe zabiegi przez NFZ nie pozwalają w dostateczny sposób zadbać o uzębienie, ale potrafią za to w znaczny sposób zniwelować koszty tego procesu.
Zabiegi refundowane w ramach składek
W ramach opłacanych składek zdrowotnych każdemu pacjentowi gabinetów stomatologicznych, które mają podpisana umowę kontraktową z Narodowym Funduszem zdrowia przysługuje nieodpłatny przegląd jamy ustnej. Przegląd ma na celu zdiagnozowanie ewentualnych ubytków i określenie zakresu leczenia. Zalecane jest, aby wykonywany on był co najmniej raz na rok, a najlepiej raz na sześć miesięcy. W przypadku gabinetów dentystycznych nie obejmuje, żadna rejonizacja, dlatego pacjenci mogą swobodnie wybrać dowolną placówkę w kraju, nawet poza miejscem zamieszkania, w celu odbycia takiej wizyty. W ramach Narodowego Funduszu zdrowia przysługuje także usuwanie złogów nazębnych, czyli potocznego kamienia, który osadza się na płytce nazębnej, oraz powoduje dyskomfort i poważniejsze konsekwencje z czasem, jeśli nie zostanie w porę usunięty, a także nieestetyczny wygląd samego uzębienia.
Gabinety stomatologiczne leczenie przednich zębów, także wykonują nieodpłatnie z wykorzystaniem dobrej jakości plomb chemoutwardzalnych. Zakres, który jest objęty leczeniem nieodpłatnym to żeby od jedynki do trójki, zarówno na dolnej, jak i górnej szczęce. Co w takim razie w przypadku stomatologicznego leczenia pozostałych zębów? Istnieją dwie możliwości, jedna z nich jest zdanie się na refundowane materiały, które często szybko się wykruszają i nie wyglądają zbyt estetycznie, a także ciemnieją z czasem. Druga opcja umożliwia opłacenie kwoty określonej w indywidualnym cenniku gabinetu stomatologicznego za wypełnienie o lepszej jakości, najczęściej takie, jakie jest stosowane w przypadku leczenia zębów przednich.
Leczenie endodontyczne
Niestety stomatologiczne leczenie endodontyczne także pozostałych zębów poza dwunastoma zębami z przodu jest w pełni odpłatne. Osoby, które nie chcą dopłacać do leczenia mają jedynie możliwość wyrwania zęba. Jedynie kobiety w ciąży i okresie połogu ma prawo do leczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wszystkich zębów w sposób endodontyczny. W kwestii znieczulenia jest o wiele prościej, ponieważ przysługuje ono bezpłatnie do wszystkich wykonywanych zabiegów stomatologicznych.
Niestety Narodowy Fundusz Zdrowia nie umożliwia to prawidłowe zadbanie w jego ramach o uzębienie osób dorosłych. Jednak w przypadku nieletnich zakres usług objętych refundacja jest nieco szerszy. Związane jest to ze świadomością, że profilaktyczne stomatologiczne leczenie zębów mlecznych, jest o wiele bardziej opłacalne niż leczenie zębów stałych. Jeśli chodzi o zabiegi dentystyczne dla najmłodszych, w pełni refundowane jest plombowanie wszystkich zębów. Lakierowanie wszystkich zębów w celu zabezpieczenia przed próchnicą, jest w pełni nieodpłatne do osiemnastego roku życia. Także zabiegi ortodontyczne mające na celu poprawę wyglądu i funkcjonowania zgryzu są nieodpłatne. NFZ refunduje między innymi odsłonięcie zatrzymanego zęba, czy też usunięcie zawiązków zębowych jeśli jest to zalecane przez ortodontę. Jeśli mowa już o leczeniu stomatologicznym w gabinetach ortodontycznych, warto wspomnieć, że najmłodsi do 12 roku życia są objęci w pełni nieodpłatna opieka specjalistycznych placówek. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje także wykonywanie aparatów ortodontycznych, korygowanie zębów poprzez ich zeszlifowanie czy też wykonywanie zdjęć rentgenowskich szczęki. Po osiągnięciu przez podopiecznego 12 roku życia wszystkie zabiegi i wizyty w gabinecie stają się pełnopłatne.
Czy warto polegać na służbie zdrowia?
Przysługujące prawa pacjentom to jednak jedno, a realne życie to drugie. Niestety polska służba zdrowia kuleje i z roku na rok coraz bardziej wydłużają się kolejki do publicznych gabinetów stomatologicznych, nierzadko pacjenci nie mają wyboru i muszą zdecydować się na leczenie stomatologiczne w prywatnych gabinetach w całości pokrywając koszty leczenia z własnej kieszeni, pomimo regularnego opłacania składki zdrowotnej. Często także gabinety publiczne Kuleją pod względem wyposażenia. Nie można za to winić dentystów, a jedynie system finansowania tych placówek. Dlatego też dość dobrym pomysłem jest korzystanie z gabinetów stomatologicznych prywatnych, które mają podpisana umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonywanie podstawowych zabiegów, natomiast za wszystkie odpłatne dopłacać z własnej kieszeni. W ten sposób można utrzymać perfekcyjny uśmiech bez rujnowania twojego portfela.